Opodatkowanie usług finansowych z pułapką dla usługobiorcy
Od 1 stycznia br. wprowadzono możliwość opodatkowania usług finansowych, co może być korzystne dla niektórych świadczących je podmiotów. Jednak w przypadku błędów usługodawcy, negatywne konsekwencje może ponieść również nabywca usług.
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje art. 43 ust. 22 ustawy o VAT. W świetle tej regulacji, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41, świadczonych na rzecz podatników, i wybrać ich opodatkowanie, pod warunkiem że:
1) jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny;
2)
7
złoży naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne zawiadomienie o wyborze opodatkowania tych usług przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego rezygnuje ze zwolnienia.
Możliwość ta dotyczy zatem większości usług finansowych zwolnionych z VAT (z wyłączeniem usług ubezpieczeniowych) świadczonych na rzecz innych podatników.
Kto może skorzystać
Skorzystanie z opcji opodatkowania usług finansowych pozwala usługodawcy na odliczenie podatku naliczonego od zakupów powiązanych z taką sprzedażą. Jest to główna przyczyna, dla której podmioty wykonujące tego typu usługi mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta